Багатомільйонні борги
ГО “УААСП” які хочуть перекласти на плечі авторів

Б

Членам комісії з акредитації організацій колективного управління:

РОМАНІШИНУ Олександру Вікторовичу
КОТУШЕНКО Аліні Мирославівні
ПЕТАСЮКУ Дмитру Петровичу
ЛІТВІЩЕНКО Ганні Олександрівні
СИДОРЕНКУ Дмитру Петровичу
ГОЛОВЧЕНКУ Глібу Олександровичу
БЕРЕЖНОМУ Ігнату Володимировичу
МАСЛІКОВУ Денису Олександровичу
та БУГАЄНКО Ірині Вікторівні
14 грудня 2020 року

ПУБЛІЧНЕ ЗВЕРНЕННЯ
про дотримання прав авторів під час акредитації організацій колективного управління
у деяких сферах розширеного колективного управління

Шановні пані та панове!

Зараз на Вас покладений обов’язок вирішити на найближчі роки долю десятків тисяч українських авторів!
Вас запросили обрати єдину організацію для сфери публічного виконання та єдину організацію для сфери публічного сповіщення музичних недраматичних творів з текстом і без тексту, включно з тими творами, що включені до складу аудіовізуальних творів.
Незабаром одна або дві організації будуть покликані управляти мільйонами авторських гривень.
Законом України № 2415 визначені критерії репрезентативності, тобто лише наявність арифметичної більшості договорів, на думку законодавців, є достатньою для акредитації.
Ми, українські автори та творці, чиїми правами будуть управляти, просимо Вас, шановні члени комісії, звернути увагу не тільки на кількість договорів, а й на якість організацій, що претендують на роль бути акредитованою.
Своїм зверненням висловлюємо здивування та обурення, що керівник Державної організації «Українське агентство з авторських та суміжних прав» (ДО УААСП) недостатньо жорстко захищає інтереси авторів – членів ДО УААСП стосовно вже розпочатого конкурсу. Саме тому ми вирішили напряму звернутись до членів комісії з акредитації задля того, щоб наші інтереси та права не були забуті.
Серед організацій, які подали заявку до Мінекономіки, найбільше занепокоєння викликає Громадська організація «Українська агенція з авторських та суміжних прав» (ГО «УААСП»).
Саме тому ми б хотіли зупинитись на діяльності цієї організації та просимо долучитись до цього процесу Вас, шановні члени комісії.

1. Діяльність ГО «УААСП» розпочалась у 2018 році з перейменування іншої громадської організації та повної зміни керівництва. В Авторську раду та виконавчі органи повністю приходять вихідці з державної організації «Українське агентство з авторських та суміжних прав». Це було дуже несподівано для тисяч українських авторів, які довірили ДО «УААСП» свої авторські права, і в той момент були фактично обкрадені. Міжнародна спільнота два роки тому не змогла зрозуміти, що менеджери Державної організації просто обманюють їх, кажучи, що найпотужніша в Україні Авторська Державна організація вже ліквідована та не працює. Вони обманули всіх! Нас ніхто не попередив, що ми будемо позбавлені підтримки за кордоном, що ми тепер можемо не сподіватись на співпрацю з багатьма міжнародними організаціями, що дворічний хаос, який почнеться після цього «перейменування» позбавить нас, хоч і не великих, але стабільних виплат авторської винагороди. На прес-конференції в Ukrinform 10 грудня 2020 року черговий керівник ГО «УААСП» знову каже про їх майбутнє перейменування (це буде вже вдруге), нам знову чекати багаторічний хаос?
Команда ГО «УААСП» каже про новий формат управління? Про сучасний стан поговоримо далі, але розпочали вони з великої афери та обману тисяч українських авторів!

2. Порушення вимог Закону № 2415 щодо заснування організації колективного управління ГО «УААСП».
За визначенням Закону № 2415 організація колективного управління має бути заснованою виключно правовласниками. Члени «оборудки» з захоплення чужих прав та грошей розуміли, що створити нову організацію, отримати статус неприбуткового громадського об’єднання, отримати статус організації колективного управління – процес доволі тривалий; і можливо вони не встигнуть реалізувати свій «злочинний» (можливо не за законом, а лише по суті та за нормами суспільних цінностей й моралі) намір. Тому було прийняте рішення домовитись із керівниками вже зареєстрованої організації колективного управління, щоб вони уступили свою організацію та вийшли з керівництва.
Напевно все це було зроблено не безкоштовно, але публічна інформація відсутня. Єдиний нюанс, що ця організація була створена раніше Закону № 2415 трьома фізичними особами – бізнесменами, які ніколи особисто не були ані авторами, ані творцями.
Звісно, що можна на листочку намалювати квіточку, назвати себе художником, підписати заднім числом договір та стати цілим правовласником. Але знову ж таки, у цьому листі ми намагаємось звернути увагу не тільки на букви Закону, а більш на моральну складову дій осіб, які зараз керують ГО «УААСП».
Якщо вони почали свою діяльність з обману та маніпуляцій, вони можуть повторити це знову і знову, оскільки про моральні цінності керівників, покликаних управляти правами десятків тисяч авторів, мова вже не йде.

3. На веб-сайті ГО «УААСП» одразу з’являються хвалькуваті висловлювання, що це «перша в історії авторська організація, створена авторами» або «у 2018 році на зборах авторів ДО УААСП творці вирішили створити організацію світового зразка».
Але всі ці слова – на жаль є брехнею: ГО «УААСП» не є першою авторською організацією, до 2018 року в Україні діяло кілька виключно авторських організацій, які мали статус організації колективного управління. Брехнею також є те висловлювання, що створення (або перейменування!?) ГО «УААСП» відбулось на Загальних зборах авторів ДО УААСП. Ми, як автори ДО УААСП повідомляємо, що жодних загальних зборів авторів щодо створення нової організації у 2018 році – не відбувалось, відсутні будь-які протоколи, які б підтверджували слова ГО «УААСП». Так, в лютому 2018 року було засідання Ради закритого кола авторів (не загальні збори), які між собою вирішили скористатись повнотою влади у ДО УААСП.
Проте десятки тисяч рядових авторів та членів ДО УААСП навіть не здогадувались, що вони нібито прийняли рішення створити іншу громадську організацію.

4. Одразу після так званого створення ГО «УААСП» колишній керівник ДО «УААСП» (як ми пам’ятаємо, уся керівна верхівка у 2018 році займала посади як в ГО «УААСП», так і одночасно в ДО «УААСП») Дмитро Костюк перераховує вже розподілені та готові для відправки іноземним авторам кошти у величезному розмірі: 10 403 291,43 грн. Як можна побачити зі звіту ГО «УААСП» за 2018 рік, ці кошти так і не були відправлені за призначенням з різних надуманих причин.

5. Як можна зрозуміти з листа Російського Авторського Товариства, яке було опубліковано на сайті ДО УААСП (проте дивним чином швидко зникло з новин), Дмитро Костюк попросту обдурив керівництво РАО, змусивши перепідписати договір на користь Громадської організації «УААСП». Копія додається.

6. Щодо членства у CISAC.
Зрозуміло, що у такий саме спосіб верхівка ДО (одночасно і ГО) УААСП вирішила здійснити ще одну аферу, якщо говорити термінологією шахів: «рокіровку ДО «УААСП» на ГО «УААСП у Міжнародній конфедерації товариств авторів та композиторів CISAC».
Державна організація УААСП раптом саме вирішило добровільно (!!!) вийти з числа постійних членів CISAC, тим самим відключивши власних авторів від міжнародної бази договорів та підтримки прав українських авторів на світовому рівні.
ГО «УААСП» робить собі печатку з написом «1926» (імітуючи правонаступництво від Державної організації) та стає provisional member, тобто попереднім або тимчасовим членом CISAC. Така організація не може бути сьогодні членом керівних органів CISAC, не має права голосу під час засідань Генеральної Асамблеї CISAC (на відміну від ГО «УААСП» – ДО УААСП займало місце повноправного члена CISAC та мало змогу більш достойно представляти інтереси українських авторів).
Незважаючи на це, керівництво ГО «УААСП» вирішило широко демонструвати хоч якийсь, але зв’язок із CISAC.
Мало хто в Україні розуміє різницю між provisional членом та повноправним членом CISAC, чим ГО «УААСП» вміло користується. ГО «УААСП» навіть використовує офіційний логотип CISAC у своєму Статуті та в офіційній переписці.
До речі, жоден повноправний член CISAC не використовує логотип CISAC у власній офіційній документації, як це робить керівництво ГО «УААСП», адже вони вже мають вагу у власному національному авторському суспільстві, мають заслуги та ім’я.
Нам це нагадує вихваляння хлопчика, якого дорослі впустили у поважний клуб, але сказали поки посидіти на лавочці та нічого не чіпати. Так і нашого хлопчика (ГО «УААСП») аж розпирає гордість, що він зміг обманути керівництво CISAC та побути хоча б тимчасовим, але членом. Або як стажер майстра потайки від свого керівника вихваляється, приміряючи фірмовий значок майстра.
Чому потайки? Тому що викликає сумніви наявність у ГО «УААСП» офіційного дозволу від CISAC використовувати свій логотип в офіційних документах ГО «УААСП» та конвертах.

7. Далі нове керівництво ГО «УААСП», на чолі з Дмитром Костюком, а потім Валерієм Харчишиним почало керувати, нібито «по-новому».
Історія обману вже відбулась. Настав час поглянути на історію управління.
Команда ГО «УААСП», як свідчить інформація з офіційного веб-сайту, складається лише з людей, які вже зрадили інтереси тисяч авторів (членів ДО УААСП), коли втекли з «награбованим майном (договорами) і грошима». Майже за 3 роки ми не бачимо інформації про побудову регіональної інфраструктури, яка може допомогти у майбутньому ефективно здійснювати колективне управління, дотягнутись до кожного куточка України.
Звісно, можна за об’явою набрати студентів, записати їх своїми формальними представниками. Але ми, як автори найпотужнішої у минулому організації колективного управління, розуміємо, що дуже важко побудувати дійсно дієву регіональну систему представництв ОКУ. Як ми бачимо, керівництво ГО «УААСП» цього не зробило, але чомусь все ж таки бажає отримати акредитацію на формальних підставах.

8. Необґрунтоване та непрозоре витрачання надмірних коштів на власні потреби ГО «УААСП».
Навіть якщо відкинути попередні історії обману, вихваляння та присвоєння чужих заслуг, нас дуже непокоїть відношення керівництва ГО «УААСП» до фінансової політики. Таке враження, що вони власне матеріальне забезпечення шанують більше, ніж інтереси авторів.
Так, згідно офіційного звіту ГО «УААСП» за 2018-й рік, протягом року нею отримано: 21 430 380,80 грн. та від інших ОКУ (за винятком грошей ДО УААСП, які у звіті пораховані двічі): 1 744 559,47.
Причому гроші від ДО УААСП (10 403 291,43 грн.) повинні були виплачені ще у 2018 році, оскільки зібрані були за попередні періоди. Але, як наприклад повідомляє РАО, у 2020-му році вони й досі чекають на гроші з далекого минулого.
Натомість ГО «УААСП» виплатило правовласникам усього: 3 370 486,18 грн.
Тобто з суми понад 23 млн. гривень, керівництво ГО «УААСП» спроміглось виплатити трохи більше 3-х млн. гривень, сформувавши величезний борг.
Здавалось би, у наступному 2019-му році ситуація виправиться.
Давайте разом подивимось: дохід від прав склав: 6 265 695,07 грн. та отримано від інших ОКУ: 2 066 165,85, тобто усього: 8 331 860,92 грн.
Сплачено іншим ОКУ: 1 473 552,08 грн.
Сума доходів від прав, виплачена правовласникам: 4 284 438,07 грн.
Не виплачені правовласникам кошти склали: 12 459 395,96 грн. Причому однією з причин вказано: «платежі затримано банком». Тобто мали бути проблеми із документацією та неналежною роботою менеджменту і бухгалтерії ГО «УААСП», щоб банки не перераховували кошти.
Проте керівництво ГО «УААСП» витратило у 2019-му році рекордну суму на власне забезпечення: 13 070 067,11 грн.
Частинами 8, 9 статті 21 Закону № 2415 встановлені граничні розміри, що мають право організації колективне управління утримувати як збір за управління.
Враховуючи витрачене на власне забезпечення у 2018 році 2 525 188,23 грн. маємо наступну картину за два роки діяльності ГО «УААСП»:

Дохід від прав

за 2 роки

Сплачено правовласникам

Витрати на забезпечення ГО «УААСП»

31 506 801,19

7 654 924,25

15 595 255,34

Не зрозуміло, з яких коштів ГО «УААСП» планує покривати власні борги перед правовласниками, оскільки проста арифметика показує, що у них немає стільки (12,5 млн. грн. вказаних як борг перед правовласниками) коштів.
Крім того, ГО «УААСП» допустило пряме порушення Закону та утримало на власне забезпечення суми, у розмірі значно вищому ніж це передбачено ст. 21 Закону № 2415.
Враховуючи суму утриманих у 2019 році коштів у розмірі 13 млн. грн., ГО «УААСП» мав би зібрати та розподілити на користь правовласників кошти у розмірі не менш, ніж 65 млн. грн., який й близько немає у звітах ГО «УААСП».
Скажіть будь ласка, шановні члени комісії з акредитації, яким чином можна довірити право бути акредитованою організації з таким шлейфом боргів та такому керівництву, яке не має жодних моральних принципів, жодної поваги до інтересів авторів (окрім декільком наближеним, що виступають глашатаями усього «гарного» в цій організації). ГО УААСП ніколи не було та ні є нащадком Державної організації! На вкрадених в ДО УААСП міжнародних договорах бачимо першу печатку ГО УААСП з написом «1926», що також показує саме з якою зухвалістю була зроблена афера, яка тепер повністю унеможливлює використовування поняття «репрезентативність» стосовно ГО УААСП.
У випадку акредитації ГО «УААСП» мільйонні (зі звітів поки не зрозуміло, це 12, 16 чи 23 млн. грн.) борги цієї організації перед правовласниками буде покладено на плечі ні в чому не винних авторів не тільки України, а й зі всього світу. Що такого особливого є сьогодні в той ГО УААСП окрім шалених боргів, зроблених їх менеджментом за два роки під прикриттям деяких довірливих авторів? Кожна чесна та прозора ОКУ з підтримкою українських авторів та акредитацією може підписати договори з міжнародними організаціями, та стати членом CISAC. На українських авторів ці мільйони значною мірою сплачено не було, тому нехай в ГО УААСП шукають гроші на виплати своїх боргів не в наших кишенях!

ВІД ІМЕНІ СПІЛЬНОТИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ ПРОСИМО
на першому ж засіданні комісії з акредитації організацій колективного управління прийняти наступні рішення:

1. Звернутись до Мінекономіки задля організації позапланової документальної перевірки дотримання керівництвом ГО «УААСП» вимог Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», зокрема статті 21 у частині обґрунтованості утримання збору на управління та забезпечення діяльності громадської організації «Українська агенція з авторських та суміжних прав».
2. На час проведення перевірки з метою недопущення подальшого розграбування авторських грошей прийняти рішення про тимчасове призупинення, до остаточного прийняття рішення за матеріалами перевірки, для громадської організації «Українська агенція з авторських та суміжних прав» дії статусу організації колективного управління.
3. Прийняти рішення про виключення громадської організації «Українська агенція з авторських та суміжних прав» з числа організацій-претендентів на акредитацію у сферах розширеного колективного управління: публічного виконання музичних недраматичних творів з текстом і без тексту, включно з тими творами, що включені до складу аудіовізуальних творів; публічного сповіщення музичних недраматичних творів з текстом і без тексту, включно з тими творами, що включені до складу аудіовізуальних творів.
4. Звернутись до Мінекономіки з пропозицією створити робочу групу спільно із представниками правовласників та авторів задля напрацювання механізмів унеможливлення створення боргів українських ОКУ перед іноземними організаціями та правовласниками, належного інформування ситуації у сфері колективного управління України та напрацювання стратегії співпраці з іноземними авторськими товариствами та CISAC в рамках триваючого процесу акредитації організацій колективного управління.

ШАНОВНІ члени комісії!

Просимо Вас не відноситись формально до викладених у цьому зверненні фактів, оскільки вони стосуються не тільки інтересів десятків тисяч українських авторів, а й іміджу України у світовому авторському середовищі. Нам би не хотілось, щоб Україна стала персоною «нон ґрата» в авторській спільноті завдяки безпринципній та нечесній поведінці очільників однієї громадської організації, які скористались спадком та чесним ім’ям Державної організації «УААСП».

Додаткові матеріали


Якщо Ви український автор та підтримуєте це звернення – напішіть нам про це на [email protected]

Будемо вдячні усім небайдужим за репост у соціальних мережах:

 

Маєте інформацію та бажаєте її оприлюднити у нас?
Залюбки допоможемо.
Очікуємо на пошту:
[email protected]